top of page
Szukaj

Znalezienie właściwego terapeuty

  • danutapsycholog
  • 2 sie 2021
  • 3 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 3 sie 2021

Jeśli zastanawiasz się nad terapią — czy ma to na celu przywrócenie związku, wyzdrowienie z traumy, przystosowanie się do nowej fazy życia lub poprawę zdrowia psychicznego — znalezienie odpowiedniego terapeuty jest pierwszą przeszkodą do pokonania. Naukowcy odkryli, że więź między tobą a twoim terapeutą może mieć duży wpływ na twój wzrost. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić badania, zadawać pytania i zwracać uwagę na własne odpowiedzi w poszukiwaniu odpowiedniego dla siebie terapeuty. Oto kilka sprawdzonych metod na znalezienie terapeuty, który pomoże Ci osiągnąć cele terapeutyczne. 1. Zapytaj kogoś, komu ufasz

Polecenie przez przyjaciela lub lekarza, któremu ufasz, to jeden sposób na znalezienie odpowiedniego terapeuty. Opinie kogoś bliskiego a nie opisy w intrenecie mogą powiedzieć nam o danym terapeucie więcej niż inne źródła. Bliskie osoby wiedza zazwyczaj z kim jesteśmy w stanie się dogadać a z kim niekoniecznie. Chociaż polecenie jest dobrym sposobem na początek, ważne jest, aby pamiętać, że możesz nie trafić dobrze i nadal szukać, co jest wskazane, tak aby mieć komfort już w trakcie terapii. Tak więc dobre dopasowanie dla jednego może nie być tak korzystne dla drugiego. Podobnie jest w przypadku innych sytuacji poszukiwania odpowiedniej osoby jak np. dentysty, trenera, fizjoterapeuty, prawnika czy księgowego. Potrzebna jest nić porozumienia.

2. Korzystaj ze sprawdzonych i fachowych baz danych online.

Wiele organizacji zajmujących się zdrowiem psychicznym prowadzi aktualne, przeszukiwalne bazy danych licencjonowanych terapeutów. Twoje wyszukiwanie może rozpocząć się tak samo, jak wpisanie kodu pocztowego, aby wygenerować listę doradców w Twojej okolicy. Możesz również szukać specjalistów, takich jak doradcy małżeńscy i rodzinni lub terapeuci, którzy koncentrują się na używaniu narkotyków i alkoholu. Niektóre z najczęściej używanych narzędzi wyszukiwania online to: Polskie Stowarzyszenie Psychologiczne - http://www.ptp.org.pl/

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w rodzinie - https://www.niebieskalinia.pl/

3. Poznaj lokalne zasoby

Twoja społeczność może również mieć zasoby, które mogą Ci pomóc. Jeśli jesteś uczniem, Twoja szkoła może zapewnić dostęp do psychologa lub pedagoga. Jeśli potrzebujesz porady dotyczącej przemocy domowej lub seksualnej, możesz znaleźć terapię grupową lub indywidualną za pośrednictwem lokalnych grup wsparcia i organizacji społecznych. Jeśli chcesz, aby twoja wiara wpływała na twoje leczenie, możesz rozważyć skontaktowanie się z kościołem, synagogą, meczetem lub innym ośrodkiem kultu w celu uzyskania listy licencjonowanych terapeutów powiązanych z twoją wiarą.


Czasami warto zacząć od lektury poradników lub czasopism o tematyce psychologicznej, co może stanowić pierwsze wsparcie tego typu w pierwszych fazach problemów.


4. Pomyśl o celach jakie możesz osiągnąć dzięki terapii


Co chcesz osiągnąć w terapii? Badania wykazały, że kiedy ty i twój terapeuta pracujecie razem, aby osiągnąć te same cele, twoje perspektywy będą lepsze. Jeśli uważasz, że jakiś rodzaj leków może pomóc w twoich objawach, powinieneś znaleźć psychiatrę lub lekarza, który może przepisać leki. Jeśli chcesz być częścią wspierającej sieci ludzi, którzy rozumieją twoje doświadczenia, możesz rozważyć znalezienie terapeuty, który będzie zaangażowany w grupy wsparcia lub sesje terapii grupowej. Twoje cele mogą się zmienić podczas pracy z terapeutą. Można porozmawiać z nim o zmianie kierunku i metody leczenia.


5. Zwróć szczególną uwagę na własne odczucia

Bez względu na to, ile profesjonalnych akredytacji posiada Twój terapeuta, Twoje własne poczucie zaufania i komfortu powinno być Twoim najwyższym priorytetem. Czy terapia od czasu do czasu będzie niewygodna? Możliwie. W końcu prawdopodobnie będziesz omawiać trudne, osobiste tematy. Ale jeśli czujesz się nieswojo ze swoim terapeutą z jakiegokolwiek innego powodu, możesz poszukać kogoś innego. Nie potrzebujesz powodu, aby zmienić terapeutę. Wystarczy, że nie czujesz się komfortowo. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas rozmowy z terapeutą: Czy terapeuta ci przerywa, czy uważnie słucha tego, co mówisz? Jak czuje się Twoje ciało podczas sesji terapeutycznej? Czy czujesz się spięty? Czy terapeuta szanuje twój czas, będąc gotowym na wizyty? Czy terapeuta odrzuca lub unieważnia twoje obawy? Czy podczas sesji czujesz się widziany, słyszany i szanowany?


Najważniejsze!

Niezależnie od tego, czy borykasz się z żalem, traumą, problemami w związku, czy też chcesz leczyć chorobę psychiczną, znalezienie pomocnego terapeuty może mieć duże znaczenie w Twojej podróży. Aby znaleźć odpowiedniego terapeutę, zacznij od rozważenia praktycznych kwestii, takich jak licencja, ubezpieczenie, lokalizacja i specjalizacje. Może się okazać, że przyjaciele, koledzy i pracownicy służby zdrowia są dobrym źródłem poleceń. Możesz również znaleźć opcje, korzystając z narzędzi wyszukiwania udostępnianych przez organizacje, które zajmują się Twoimi konkretnymi problemami. Kiedy zawęzisz swoje wybory, pomocne może być zastanowienie się nad swoimi celami i pytaniami, aby mieć pewność, że Ty i Twój terapeuta jesteście dobrze dopasowani i dopasowani do Twojego planu leczenia. Ostatecznie znalezienie odpowiedniego terapeuty jest sprawą osobistą. Połączenie międzyludzkie jest podstawą skutecznej terapii i możesz zbudować to poczucie połączenia, niezależnie od tego, czy spotykasz się ze swoim terapeutą osobiście, przez telefon lub online.

 
 
 

Comments


bottom of page